Laktóza je naprosto běžná součást mléka, mléčných výrobků a podobných produktů. Zatímco většina obyvatel nemá problém s jejich trávením, existují i jedinci, kteří takový problém mají. Ten se může týkat jak malých dětí, které mají takzvanou intoleranci laktózy, tak i starších lidí. Jedná se o poruchu organizmu, který nedokáže produkovat enzym laktáza, který by ji dokázal zpracovat. Ten se totiž stará o její štěpení, a to na jednoduché cukry. Následně je tedy odkázán na přísnější režim, nazývaný jako bezlaktózová dieta. Zajímavostí spojenou s tímto problémem je to, že může být nejenom vrozený, ale může se objevit i během života.

Princip diety je poměrně jednoduchý

Pokud bychom se na konkrétní dietu podívali, potom je třeba říci, že jejím základem je omezení požité laktózy. A to buď na minimální, nebo dokonce na nulové množství. Toho všeho lze dosáhnout alternativními výrobky, ve kterých je běžné mléko nahrazeno například tím sójovým. To už v sobě danou laktózu nemá, a tak dané tělo, tedy daný člověk nemá žádné problémy s konkrétním trávením, a bezlaktózová dieta tak splní svůj požadovaný účel. V opačném případě by se totiž při běžné konzumaci laktózy mohly objevit bolesti břicha, křeče, ale také výrazná plynatost.

Bezlaktózová dieta má i svou alternativu

Výše jsme si uvedli jednu možnost, jakou může bezlaktózová dieta mít. Existuje ale ještě druhá varinta, která je ke konzumaci mléka a mléčných výrobků mnohem mírnější. V principu tak nejde ani tak o dietu bez laktózy, ale o to, že jsou tělu dodávány potravinové doplňky. V tomto případě se tedy jedná o danou laktázu, která je tělu dodávána ve formě tablet. Ta potom v našem trávicím traktu zabezpečí ono nutné štěpení, a naše tělu může fungovat stejně jako dříve, bez jakéhokoliv omezování. Vždy ale záleží na konkrétním případu, a v některých situacích tak musí dojít k tomu, že jsou obě varianty vzájemně kombinovány.

Co je zakázáno běžně jíst?

Pokud by tedy měla být bezlaktózová dieta do detailu dodržována, a měly by být z jídelníčku eliminovány škodlivé produkty, potom se jedná o všechny, které laktózu obsahují. Zde je tedy nutné z potravy eliminovat všechny takzvané nefermentované výrobky. Jedná se o speciální skupinu mléčných výrobků, která laktózu obsahuje.

V souvislosti s tím je třeba říci, že na trhu ještě existují takzvané fermentované výrobky, tedy produkty z fermentovaného mléka. S jejich konzumací potom žádný problém není, a jedná se především o výrobky zrající, jako jsou třeba sýry, ale i jogurty s probiotickými kulturami.

Běžná jídla zakázána nejsou

A jelikož se stále točíme pouze kolem mléka a mléčných výrobků, je samozřejmě jasné, že běžné potraviny, které tvoří základ pestrého jídelníčku nijak problémové ani škodlivé nejsou. A to ať už začneme od ovoce a zeleniny, nebo třeba běžných obilovin a výrobků z nich. Ty lze totiž při této dietě jíst naprosto neomezeně. Stejně tak není nijak zapovězeno třeba maso, a to ať už bílé, nebo červené. Stejně tak samozřejmě ryby. Jíst se bez problémů mohou také různé luštěniny a ořechy. Zkrátka naprosto vše, co neobsahuje nefermentované mléčné výrobky.

Na co se při dietě také zaměřit?

Kromě správné stravy jako takové je nutné dodržet u další nutnou zásadu, a to takovou, že by naše přijímaná strava měla být bohatá na vápník. Právě ten se totiž ve většině mléčných výrobků nachází, a pokud je nejíme, máme ho nedostatek. Zde jsou nejčastěji doporučovány mnohé potravinové doplňky, které ho tělu v dostatečném množství doplní.