Dukanova dieta – Pierra Dukana

Řekne-li se jméno Pierre Dukan, mnoho lidí si tohoto francouzského lékaře ihned spojí s jeho dietou, která má za cíl usměrnit stravovací návyky a tím přispět k úbytku váhy. Dieta poprvé spatřila světlo světa v roce 2000, a od té doby se rozšířila do celého světa, kde se formou knihy prodává v mnoha jazykových mutacích. Z hlediska dietologických knih se dnes Dukanova dieta – dieta Pierra Dukana stala jednou z nejprodávanějších, a to také díky poměrně masivní reklamní kampani, ale i díky osobnosti samotného tvůrce.

Dieta má jasně daný koncept

Stejně jako řada jiných redukčních diet, i tato má jasně daný plán. Ten souvisí nejenom s energetickou hodnotou, jakou můžeme denně přijmout, ale také s tím, jaké živiny získávat a jakým se vyhýbat. Zde přichází na řadu kombinace bílkovin, sacharidů a tuků. Při Dukanově dietě platí, že bychom náš jídelníček měli upravit tak, aby měl bílkovin neboli proteinů co nejvíce, a naopak aby měl co nejméně tuků a sacharidů. Tato kombinace následně vede k onomu očekávanému výsledku, kterým je úbytek váhy, a to trvalý, i po skončení daného dietologického programu.

Je dán seznam přesně daných potravin

Ačkoliv mnozí uvádějí, že Dukanova dieta je výhodná v tom, že se může jíst jakékoliv množství jídla, je třeba toto tvrzení upravit na pravou míru. Je to sice pravdou, ale je třeba jíst pouze některou ze stovky potravin, které jsou v daném dietním plánu povolené. Ostatních byste se neměli ani dotknout. Samozřejmě jedná se o jídla, která mají za cíl dodat tělu potřebné bílkoviny a zároveň zajistit pestrost jídelníčku a nízkou kalorickou hodnotu. A z toho také plyne, že se díky tomuto postupu můžeme naučit jíst zdravěji, netrpět hladem a přitom hubnout.

Jíst můžeme doslova kdykoliv

Další výhodou diety je to, že lze jíst téměř kdykoliv. Samozřejmě několik zásad je vhodné dodržet, a to rozdělení jídla do pěti porcí, nebo nepřejídání-se těsně před spánkem. Jinak ale není problém v případě hladu zakousnout se i mimo tento režim. Jak ale bylo zmíněno, vždy se musí jednat o konkrétní potravinu z daného seznamu.

Dieta probíhá v několika fázích

Základem úspěchu je poté dodržování jednotlivých fází. Ty jsou hned čtyři a postupně se prolínají. Nejnáročnější je samozřejmě ta první, která vede k nejvýraznější redukci. Následující fáze má za cíl pomalu ustálit naše stravovací návyky a postupně přejde do fáze třetí, která je velmi podobná. Poslední je už pouze udržovací, kdy zůstáváme na naší nově získané hmotnosti. Základem diety je poté hlavně bílé maso a další potraviny bohaté na již několikrát zmíněné bílkoviny. Ty kromě toho, že umožňují růst svalů, vyžadují i delší trávení, díky čemuž tělo spotřebuje i více energie. A tu bere právě z tukových zásob.

Co je vlastně dovoleno?

V souvislosti s danou dietou je nutno říci, že pro někoho může být poměrně náročnou cestou k požadované váze. Příkladem mohou být ony povolené potraviny. Během první fáze se jedná totiž pouze o ty s bílkovinným základem – bílky, bílé maso a ryby. To doplňují také ovesné otruby. Druhá fáze poté dovolí přidat i zeleninu, popřípadě tofu. U ní poté dochází k prvním sportovním aktivitám.

Během třetí fáze je k daným potravinám přidáváno i celozrnné pečivo, brambory, luštěniny, ale také rýže a těstoviny. Přesto je třeba mít v daném programu stále ještě několik čistě bílkovinných dnů. Ideálně je doporučováno alespoň jeden za týden. Poslední fáze je velmi podobná, ale ještě o něco volnější. Na druhou stranu se zde přitvrzuje ve sportovních aktivitách, kdy tak zapracujete na svém tělesném svalstvu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *