Mediko.cz

Vědci se zaměřili na zkoumání chování lidí při chůzi po veřejném prostranství. Jaké jsou výsledky?

Jak se chovají lidé při chůzi na veřejnosti? Vědci se zaměřili na zkoumání toho, zda existují nějaké vzorce, které dodržujeme a také potvrdili, že používání mobilů během chůze je nebezpečné.

Většina chodců vytváří formace

Při zkoumání chování chodců se přišlo na to, že 70 % lidí se pohybuje ve skupinkách. Pokud je chodník dost široký, chodí členové vedle sebe, jakmile je ale nutné uhnout nebo zabírat na chodníku méně místa, skupiny automaticky vytvoří formaci ve tvaru písmene v. Vepředu zůstane trojice či čtveřice a za nimi se postupně vytvářejí dvojice a často skupinu uzavírá jeden člen. Tato formace sice usnadňuje komunikaci mezi jednotlivými členy, nicméně v prostoru, kde se nacházejí davy lidí, může právě tento vzor narušit rychlost všech ostatních chodců.

Tvorba pruhů

Dalším zajímavým úkazem, který rovněž při chůzi na veřejnosti vytváříme nevědomky, jsou pruhy. Ty jsou velmi podobné těm, které vytvářejí vozidla na silnici v případě dopravní nehody. Jakmile se začne v nějakém frekventovaném veřejném prostoru tvořit pruh, chodci jdoucí stejným směrem, se do něj automaticky zařadí. Tím automaticky vznikne také pruh v protisměru a pohyb lidí se stane organizovaným.

Pokusy z tělocvičny

Protože vědci z Massachusettského technologického institutu, Tělocvičné akademie v Katovicích a univerzity v Bathu spojili síly a ponořili se do výzkumu chování chodců, potřebovali své teorie ověřit v praxi a využili k tomu tělocvičnu. Účastníci pokusu dostali klobouk a jednoduchý úkol: přejít tělocvičnu a dojít do jasně stanoveného cíle bez toho, aniž by vrazili do ostatních chodců. Vědci předpokládali, že při pohledu shora budou všichni účastníci při chůzi vytvářet parabolické křivky, což se potvrdilo.

Žádná jasně daná pravidla neexistují

Mnohem zajímavější ale bylo zjištění, že pohyb účastníků po tělocvičně se značně zkomplikoval ve chvíli, kdy vědci požádali dobrovolníky o to, aby se ostatním chodcům vyhýbali z pravé strany. Rychlost chůze účastníků provozu se značně zpomalila a vyvození vědců bylo snadné: při chůzi na veřejnosti nelze stanovit žádná pravidla, jež by se měla dodržovat, protože přirozené chování je intuitivní a funkční.

Zajímavosti o chodecké matematice

Jak se tedy ukázalo, chodecká matematika, jak se laicky říká pohybu chodců na veřejných místech, vypadá chaoticky, ale řídí se pravidly, která všichni podvědomě známe, ale jejich existenci si neuvědomujeme. Mezi tato pravidla se řadí například i následující chování:

Narušitelé provozu? Lidé zírající do mobilu

Chodecká matematika fungovala od nepaměti, ale v posledních letech bohužel často dochází k jejímu narušení, a to kvůli existenci mobilních telefonů. Lidé, kteří na ulici zírají do telefonu a píší například zprávy, nevěnují pozornost dění okolo sebe a často narušují plynulost pohybu v davu. Kvůli narušení přirozených vzorců dochází ke zpomalení a dokonce i nehodám.

Naše chování při chůzi je velmi fascinující a na první pohled chaotické, ale všichni se řídíme instinktem a podvědomě víme, jak se efektivně pohybovat i v davu.

Zdroj textu: www.idnes.cz, www.vesmir.cz

Zdroj foto: www.freepik.com