Co je low impact cvičení a proč jej vyzkoušet?

Proč vyzkoušet low impact cvičení?

Jaké druhy fyzické aktivity se dají považovat za low impact a kdy je dobré je vyzkoušet?

Co je low impact cvičení?

Pojem low impact pochází z angličtiny a znamená nízký dopad. Toto spojení se používá v kombinaci s tím, že tyto druhy pohybu mají nízký dopad na zátěž kloubů, vazů a šlach. Tím pádem jsou vhodné pro všechny napříč generacemi a při jejich vykonávání je riziko opotřebení kloubů minimální. Z těchto důvodů je o low impact cvičení stále větší zájem.

Výhody cvičení s minimálním dopadem?

Jaké přínosy vám pravidelné provádění aktivit, které šetří vaše klouby a vazy přinese? Pojďme si je vyjmenovat.

Zdravější srdce

Díky fyzickým aktivitám s nižší intenzitou a zátěží přispějete ke zdraví svého srdce. Srdeční sval posílíte a také se vám rozproudí krev do celého těla. Příjemným benefitem je také to, že zlepšíte svou vytrvalost.

Posílení svalů a kostí

Kdo říká, že k tomu, abyste posílili svaly a kosti, je nutné zvedat těžké váhy a dávat svým kloubům pořádně zabrat? Také low impact cvičení vám zaručí, že svaly i kosti budou pevnější. A jde to i bez zbytečného zatěžování kloubů.

Posílení rovnováhy

Máte pocit, že rovnováha není zrovna vaší nejsilnější stránkou? K jejímu posílení je rovněž vhodné zkusit low impact cvičení. Při pilování rovnováhy zároveň zlepšíte i svou koordinaci.

Lepší mobilita a flexibilita

Zdá se vám, že rozsah vašich pohybů je značně omezený a nepomáhá mu ani to, že máte sedavé zaměstnání? Není nutné se přihlásit na kurz gymnastiky pro začátečníky a dát si pořádně do těla. Podobného zvýšení mobility a flexibility dosáhnete také s pomocí low impact cvičení.

Snížení či udržení váhy

Chtěli byste pár kilo shodit nebo si udržet svou aktuální váhu? Opět nemusíte platit členství v posilovně a dávat si pětkrát týdně do těla na lekcích kardia. S hubnutím i udržením současné váhy vám pomůže pravidelné provádění low impact cvičení. Kalorie budete i při těchto aktivitách spalovat ostošest.

Větší psychická pohoda

Nejste na tom z pohledu psychického zdraví nejlépe a často vás sužují obavy, máte sklony k depresi či jste snad pod neustálým tlakem? Dodejte tělu pořádnou porci endorfinů díky low impact aktivitám.

Příklady low impact aktivit

Výhody low impact cvičení jsme si představili, a proto se nyní pojďme podívat na to, jaké fyzické aktivity se mezi ty s nízkým dopadem řadí:

  • jóga
  • plavání
  • vodní aerobik
  • chůze
  • jízda na kolečkových bruslích
  • jízda na kole
  • tai-chi
  • pilates

Proč se věnovat nízkozátěžových aktivitám?

Zdravotní benefity vás nepřesvědčili? Pojďme se podívat na další důvody, proč si low impact cvičení zamilujete.

  • Kromě toho, že lze nízkozátěžové aktivity provozovat v jakémkoliv věku, můžete se jim také věnovat s přáteli. Společně tak můžete udělat něco pro své zdraví a ještě se u toho pobavit.
  • Dalším lákadlem je to, že nepotřebujete žádné zkušenosti a hravě se do low impact cvičení může ponořit i úplný začátečník. Ve prospěch nízkozátěžových sportovnch aktivit hovoří i jejich snadná dostupnost. Chůzi a józe se můžete věnovat kdekoliv a kdykoliv .
  • Low impact cvičení může být skvělým způsobem, jak se vrátit k aktivnímu životnímu stylu po úrazu.
  • Cvičení je vhodné také pro jedince s artritidou, osteoporózou i chronickou bolestí.

Při low impact cvičení si užijete spoustu zábavy, ušetříte peníze za členství v posilovně a můžete se mu věnovat společně s přáteli. Tou největší výhodou ale samozřejmě zůstává to, že vaše klouby budou ušetřeny a prospějete svému kardiovaskulárnímu systému, posílíte svaly i kostí a zlepšíte svou mobilitu i rovnováhu.

Zdroj textu: www.everydayhealth.com, www.healthline.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *