Co je ASMR a jaké jsou jeho výhody?

Co je ASMR?

Setkali jste se s pojmem ASMR, ale nevíte, co přesně znamená a o co se jedná? Tento jev se v moderní společnosti těší stále větší pozornosti, protože v nás dokáže vyvolat příjemné pocity mravenčení.

Co je ASMR?

ASMR je zkratka pro Autonomní senzorické meridiánové reakce, v angličtině Autonomous Sensory Meridian Response. Jedná se o brnění či mravenčení, které se rozlévá od hlavy přes krk do celého těla. Pokud jste tento pocit již někdy zažili, jistě víte, o čem mluvíme. Mravenčení je doprovázeno pocity klidu a naproté relaxace.

Znovuobjevení ASMR

O příjemných pocitech, které jsou považovány za ASMR, psala ve svých knihách již Sylvia Plathová a Virginie Woolfová. Ovšem současná podoba toho, jak tento jev vnímáme, vznikla až v roce 2007. O tři roky později vznikl i nyní již dobře známý a hojně používaný termín ASMR díky Youtuberce Jennifer Allen.

Co může být spouštěčem ASMR?

Na YouTube existují videa, která mohou posloužit jako spouštěče příjemných pocitů, kterým se říká ASMR. Rozhodně se nejedná o pocit, který musí být nutně sexuálního charakteru. Využívání ASMR v souvislosti se sexuální stimulací využívá pouze 5 % lidi. Mnohem častěji se jedná o formu relaxace. Příjemné mravenčení u vás totiž může vyvolat:

  • běžná návštěva kadeřnice
  • zvuky deště bubnujícího o parapet
  • masáž
  • světelné vjemy
  • pomalé otáčení stránek v knize nebo časopisu
  • zvuk psaní
  • škrábání
  • šeptání

Co se při ASMR děje v našem mozku?

Zajímá vás, co se vlastně děje s vaším mozkem ve chvíli, kdy se vám příjemné mravenčení začne rozlévat z hlavy do zbytku těla? Na chování mozku se zaměřila také jedna studie z roku 2018. Všech 10 účastníků studie bylo připojeno na MRI a ve chvíli, kdy ucítili mravenčení a brnění, reagovalo také centrum v mozku, které ovládá emoce a empatii. Kromě toho je pravděpodobné, že během ASMR se do těla uvolňují neurohormony oxytocin a dopamin a také je možné pocítit příval endorfinů. 

Výhody ASMR

Pravidelné vystavování se vjemům. které ve vás spouštějí příjemné mravenčení a brnění, může mít řadu blahodárných přínosů. Jakých? Pojďme se na ně zblízka podívat

Úleva od bolesti

Jedním z benefitů ASMR je úleva od chronické bolesti.

Lepší soustředění

Potřebujete se věnovat nějaké činnosti, která vyžaduje stoprocentní koncentraci? Zlepšit soustředění vám může pomoci právě ASMR.

Spánek

Dobře známým přínosem ASMR je snazší usínání a kvalitnější spánek. Pokud si před usnutím pustíte do sluchátek ASMR video, podpoříte mozkové vlny, které vyvolají pocity relaxace a pomohou vám usnout.

Snížení úzkosti

Mnoha lidem pomáhá ASMR ulevit od úzkosti.

Lepší nálada

Lidé, kteří pravidelně sledují a poslouchají ASMR videa potvrzují, že se cítí šťastnější a mají lepší náladu.

ASMR není pro každého

Jak se ale ukazuje, ne každý z ASMR těží. Někteří lidé se po vystavení stimulům, které u nich vyvolají ono mravenčení, cítí smutní a stresovaní. S některými jedinci tyto podněty dokonce nedělají vůbec nic. Zajímavé je, že řada lidí tvrdí, že po přehlcení se poslechem a sledováním ASMR videí se u nich občas objevuje jakási ASMR imunita. Jinými slovy na ně tyto podněty nějakou chvíli nepůsobí a nepřinášejí jim ono kýžené mravenčení po těle.

Už jste vyzkoušeli, zda na vás nějaké podněty mají onen ASMR vliv? Pokud vás trápí úzkosti, špatná nálada, deprese nebo potíže se spaním, určitě neváhejte tento jev vyzkoušet na vlastní kůži. ASMR vám může pomoci zlepšit soustředění, ulevit od chronické bolesti a vyvolat u vás lepší náladu. To stojí za zkoušku, ne?

Zdroj textu: www.healthline.com, www.vox.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *