Fakta o zdravém spaní

Spánek je pro každého člověka velmi důležitý. Pokud jste o něm někdy chtěli vědět více informací, potom vám je přinášíme. Rozhodně si buďte jisti, že zajímavých faktů je s ním spojeno více než dost. Pojďme se na ně podívat.

Každý spánek můžeme rozdělit do několika fází

Nejprve musíme začít tím, že každý spánek je možné rozdělit hned do několika fází. Jaké to jsou?

  • Fáze 1 – přechod mezi bdělostí a spánkem
  • Fáze 2 – NREM fáze
  • Fáze 3 – Útlum životních funkcí
  • Fáze 4 – Výskyt snů
  • Fáze 5 – REM fáze. Rychlé kmitání očima

Potřebná délka spánku je variabilní

Závisí na celé řadě faktorů, jako je třeba naše energie, denní režim, stejně jako například i na našem věku. Pro někoho je dostačující délkou spánku v průměru 5 hodin denně, pro jiného je odpovídající délkou spánku třeba i doba, která dosahuje deseti hodin denně.

Kvalitu spánku ovlivňuje prostředí

Na tom, jak budete spát, se výrazně podepisuje také prostředí, ve kterém spíte. Vliv může mít třeba hluk nebo také světlo z ulice. Stejně tak může mít vliv i kvalita matrace. Roli ale může hrát i teplota v místnosti, ve které spíte, nebo také celková čistota a vlhkost vzduchu. Různých situací je mnoho. Cílem každého by mělo být navození té skutečně ideální.

Spát je možné i s otevřenýma očima

Obvykle je spánek charakterizován tím, že má osoba zavřené oči. Nutno ale říci, že to není nutně stoprocentní znak spánku. Pokud jde o prvotní fáze a první podřimování, je třeba říci, že není nic výjimečného, že konkrétní osoba dokáže spát i s otevřenýma očima. Přitom ale okolí vůbec nevnímá.

Spánkem člověk tráví třetinu svého života

I když je to zcela logické, jenom málokdo si to dokáže hned v první chvíli uvědomit. Co máme na mysli? Je to situace, že kdo bude spát osm hodin denně, ten v podstatě prospí celou čtvrtinu svého života. Nutno však říci, že bez spánku, který je důležitý k regeneraci a čerpání energie, žít rozhodně nejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *