Co je mentální anorexie, jak se projevuje a jak může skončit

Mentální anorexie je pojem, který většina lidí zná hlavně v souvislosti s poruchou příjmu potravy. Pokud o tomto zdravotním problému chcete vědět více, je nutné říci, že je spojený hlavně se snahou o štíhlou postavu. Jde hlavně o psychické onemocnění, v rámci kterého si nemocný subjekt stále myslí, že má nadváhu. Vlivem mentální anorexie začne výrazně omezovat příjem potravy, až na samotné minimum. A jaké symptomy z toho plynou?

Velká únava

Právě jídlo je hlavním zdrojem sacharidů, které mohou tělu dodávat energii na celý den. Pokud jich má lidské tělo nedostatek, logicky se velmi brzy objeví také únava. Ta je u lidí trpících anorexií velmi dobře patrná. Hlavně s ohledem na problémy, jako:

  • Silné vyčerpání
  • Dýchavičnost
  • Ospalost

Zhoršení činnosti ledvin

Mentální anorexie se může negativně podepsat také na činnosti ledvin. Ty začínají pracovat méně a špatně. Výsledkem toho všeho mohou být situace, kdy se objevují výrazné otoky končetin, nebo se mohou objevovat také velmi nepříjemné močové kameny. Ty mohou být v konečném stádiu eliminovány až chirurgickým zákrokem.

Špatné kosti

Přímou souvislost s mentální anorexií má také to, že dochází k výraznému řídnutí kostí. Ty se dají velmi často přirovnat ke kostem starých lidí. Pochopitelně je tím nejenom ohrožena funkčnost pohybového aparátu, ale stoupá také riziko zlomenin.

Jak může mentální anorexie dopadnout?

Pokud se daná osoba nezačne léčit, může mít mentální anorexie i fatální následky. Nejprve se mohou objevit bolesti hlavy, potom i poruchy vidění, křeče, stejně jako to mohou být také poruchy termoregulace. Dlouhodobé neřešení daného problému může končit i smrtí, kde je hlavní příčinou především dehydratace, stejně jako podvýživa. Pokud přímo k tomu nedojde, mohou pokročilá stádia způsobit třeba i doživotní následky a nemožnost se zařadit zpět do normálního života.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *