Faktory, které zhoršují stav křečových žil: Co byste měli vědět

Pocity těžkých nohou, svědění, otoky, ale také prosvítající a metličkovité žilky – to všechno jsou příznaky žilní nedostatečnosti, které vedou k tvorbě křečových žil. Trápí téměř každého druhého z nás. Co pomáhá na křečové žíly? A je lepší nejprve vyzkoušet babské rady, nebo se raději hned vydat k cévnímu chirurgovi? Více informací o tom, co může zhoršovat křečové žíly a jak s nimi zacházet, najdete v následujícím článku. 

Ve specializované terminologii se křečové žíly označují jako „varixy“. Tyto varixy představují zvětšené, zkroucené a abnormálně rozšířené povrchové žíly. Křečové žíly nejsou pouze kosmetický problém, ale jde o projev žilního onemocnění, které může mít vážné následky, pokud se včas neléčí. 

Jak žilní onemocnění vzniká? 

Chronické žilní onemocnění se vyvíjí ve chvíli, kdy se zpomalí krev, která se vrací žilami zpět k srdci. Tento stav způsobuje hromadění krve v dolních končetinách a postupné rozšiřování žilní stěny, což nazýváme žilní hypertenze. Tento proces často vyvolává zánět a poškození žilních chlopní, které normálně usnadňují pohyb krve zpět k srdci v zdravých žilách. 

Co pomáhá na křečové žíly? 

Tradiční moudrosti se opírají o sílu bylin, které se užívají ve formě čajů. Pokud bylinky nepomohou, dostatečný pitný režim může stále pozitivně ovlivnit vaše žilní systémy. Nedostatek vitamínů, zejména C a E, může být kompenzovaný konzumací ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vlákniny, což je prospěšné pro zdraví žil. Pokud na žilní onemocnění trpíte, svůj jídelníček byste měli doplnit například o lněný, dýňový či pupalkový olej a potraviny bohaté na omega 3 a omega 9 mastné kyseliny

Příznaky křečových žil 

První známky chronického žilního onemocnění se obvykle objevují nenápadně – nočními křečemi, pocitem těžkých končetin, otokem a bolestmi v nohách, zejména po dlouhém sezení nebo stání. Tyto příznaky mohou být následované vznikem tzv. metliček, křečových žil, kožních změn a ekzémů, trvalými otoky a vředy na lýtkách. 

Zmíněné metličky, známé také jako metličkovité varixy nebo mikrovarixy, vyrůstají z drobných poškození cévní stěny a často se projevují červenou nebo modrou barvou (mnohdy také nabývají podoby jemných pavučin). 

Změny v kůži a bolestivé projevy křečových žil 

Křečové žíly se vyvíjejí pozvolna a dlouhodobě. Vznik vlastní bolesti křečových žil spočívá v „hromadění krve“ v dolních končetinách a vzniku relativního přetlaku, což označujeme jako žilní nedostatečnost. Trvalé selhání žilního systému má za následek sekundární změny, jako je změna barvy kůže na bércích (a někdy i kotnících) od červené po hnědou, která je důsledkem ukládání rozkladových produktů červených krvinek do okolních tkání.  

Kromě toho se může objevit suchá a šupinatá kůže s výraznými svědivými projevy a zpomalená schopnost hojení drobných poranění – jako jsou oděrky nebo škrábance – v této oblasti. 

Mezi nejčastější příznaky křečových žil patří: 

 • výrazné, nápadné žíly, které jsou vypouklé, zkroucené a mají fialovou či modrou barvu, 
 • otoky na nohou, 
 • pocit těžkosti v nohách, obzvláště po delším stání či sezení, 
 • svědění v okolí patrných žil, 
 • neurčitá bolest v dolních končetinách, která vzniká bez zjevného důvodu, 
 • pulzující pocit, brnění nebo svalové křeče, které postihují lýtka a celé nohy, 
 • metličkové žilky, 
 • načervenalé, opuchlé oblasti kůže. 

Jak vyléčit křečové žíly 

Prvním krokem je obvykle kompresivní léčba a užívání farmakologických přípravků spolu s preventivními opatřeními. Pokud se stav nezlepšuje, nebo dokonce zhoršuje, může být zapotřebí chirurgického zákroku. Kromě běžných léčebných metod se také doporučují lymfatické masáže nebo masti a koupele z kaštanu koňského

Operativní odstranění křečových žil představuje účinný a primární postup pro eliminaci tohoto problému. Tento zákrok může být provedený tradiční chirurgií nebo moderními intravenózními (nitrožilními) metodami, jako je:  

 • laserová terapie,  
 • radiofrekvenční ablace,  
 • mechanicko-chemická ablace (spočívá v zahřívání stěny žíly a díky tepelné energii pak dochází k jejímu uzávěru) 
 • nebo aplikace lepidla.  

Součástí operace bývá také flebektomie a případně další procedury, jako je skleroterapie (spočívá ve vstříknutí speciálního roztoku přímo do žíly), termokoagulace pomocí radiofrekvenční jehly nebo léčba kožním laserem. Flebektomie je mini-invazivní zákrok, jedná se o způsob chirurgického odstranění bočních křečových žil z malých řezů pomocí speciálních háčků. 

Jaká rizika jsou spojená s křečovými žilami? 

Křečové žíly jsou rizikové. Mohou způsobit poruchy výživy končetiny a hnědnutí a zhrubnutí kůže. V pokročilých případech mohou vést k tvorbě vředů na dolních končetinách, jako jsou bércové vředy. Kvůli narušenému průtoku krve v křečové žíle se navíc může vyvinout zánět povrchových žil

Rizikové faktory, které přispívají ke vzniku a progresi křečových žil, zahrnují: 

 • nedostatek aktivního pohybu, 
 • dlouhodobé stání nebo sezení,  
 • hormonální vlivy, 
 • nadváha až obezita, 
 • genetická predispozice k oslabení stěn žil, 
 • opakovaná těhotenství. 

Navštivte včas cévního chirurga 

Pokud máte první příznaky křečových žil, neváhejte navštívit odborníka na cévní chirurgii, kde vás řádně vyšetří a doporučí nejvhodnější metody odstranění varixů. Včasná návštěva specialisty může znamenat snazší řešení potíží spojených s křečovými žilami. Tento specialista vám poskytne poradenství ohledně možností léčby a doporučí vhodnou terapii.  

Zdroj náhledové fotografie: Canva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *