Taurin oddálí únavu a dodá energii

Kdo se cítí unavený, ten velmi často využívá kávu, jelikož se v ní nachází kofein. Nejde ale o jedinou látku, která umí dodat energii a také oddálit únavu. Jednou z dalších je oblíbený taurin. V čem je tato látka jedinečná?

Co je to taurin?

Nejprve trochu teorie, jelikož je třeba vědět, o jakou látku se vlastně jedná. Taurin je obecně používaný název, zatímco ten originální je komplikovanější. Je to kyselina 2-aminoethansulfonová. Ta patří mezi organické sloučeniny, a najít ji lze i v lidském těle, a to třeba ve žluči. Stejně tak se může objevovat také v celé řadě živočišných tkání. Nutné je říci i to, že se na rozdíl od kofeinu jedná i o látku, kterou je možné do organismu dodávat třeba i menším dětem.

Co taurin dělá?

Již víme, co je to za látku a tak je třeba se podívat i na to, co vlastně v lidském těle přesně dělá a co konkrétně zde má za úkol. I zde je vysvětlení poměrně jednoduché. Účastní se celé řady fyziologických dějů, bez kterých se tělo neobejde. Jako příklad může posloužit:

  • Stabilizace buněčných membrán
  • Regulace tukových tkání
  • Regulace hladiny vápníku

Ideální na únavu

Kromě výše uvedených vlastností je ale také velmi dobrým stimulantem, která dokáže dokonale nahradit tolik oblíbený kofein. Pokud se podíváme i na to, kde lze vlastně taurin právě na povzbuzení vzít, tak to jsou různé energetické nápoje, nebo to mohou být také různé energetické tyčinky. Zde je často obsah této látky poměrně vysoký, a to 1000 až 2000 mg v jednom balení. Je proto zcela logicky doporučováno to během dne nijak nepřehánět.

Pokud je během dne dávka taurinu vysoká, a to zhruba přes 5 000 mg, může to vyvolat nežádoucí účinky nejenom v podobě průjmů, ale mohou se dostavit také krátkodobé poruchy paměti, nebo dokonce i útlum centrálního nervového systému. Dojde tedy k pravému opaku toho, proč lidé taurin primárně využijí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *