Tipy na rychlé zahojení odřeniny

Odřené koleno

Odřeninu si můžeme přivodit doslova během vteřiny, stačí chvilka nepozornosti. Hojení se přitom může protáhnout i na několik týdnů. Jak dobu hojení co nejvíce uspíšit?

Ránu rychle vyčistěte

Zcela zásadní je pro celkovou dobu hojení rány včasné a precizní ošetření. Nejde ale o nic komplikovaného. Ránu zkrátka musíte zbavit nečistot a zabránit tomu, aby do ní pronikly bakterie. Právě různé nečistoty a organismy mohou vyvolat hnisání a výrazně tak hojení zkomplikovat.

Postižené místo tedy očistěte například pomalu tekoucí vodou, někdy může být nezbytné použití i pinzety. S dezinfekcí buďte opatrní, ale vždy je vhodné dezinfikovat alespoň okolí rány.

Odřeninu zakryjte

Odřené místo byste měli následně zakrýt buď sterilní gázou, nebo v případě menších odřenin náplastí. Doporučit můžeme produkty značky Leukoplast. Díky tomu, že odřeninu překryjete, zabráníte tomu, aby se k ní mohly dostat nové nečistoty a bakterie. Hojení tak výrazně urychlíte. Kvalitní zdravotní materiál zajistí rychlé hojení i dobrou prostupnost vlhkosti. Rána by totiž neměla vysychat, žádoucí ale není ani zapaření a zmokvání. Proto je dobré alespoň jednou denně odřeninu zkontrolovat a případně ji nechat krátce „vydýchat“.

Vyživující přípravky a strava

Pokud chcete hojení urychlit, chybu neuděláte pravidelným aplikováním hojicích mastí, krémů a sprejů, které pomáhají ránu přímo v místě poranění vyživovat.

Důležitá je ale i výživa „zevnitř“. Pokud se vám rány hojí pomalu, jedním z důvodů může být podvýživa. Tou přitom můžete trpět i ve chvíli, kdy stravy přijímáte hodně a třeba trpíte nadváhou. Záleží totiž na tom, co jíte. Vaše tělo potřebuje především čerstvé a šetrně zpracované pokrmy, které obsahují dostatek vitaminů a minerálů. Zvažte případně také vitaminy a minerály ve formě doplňků stravy. Pro hojení ran je nezbytné především železo, zinek, měď a vitaminy C, E, K a D. Nezbytný je i dostatek bílkovin.

Dostatek spánku a odpočinku

Pro regeneraci našeho organismu je zcela zásadní dostatek odpočinku a především spánku, během kterého se tělo své vlastní regeneraci věnuje naplno.

Zejména pokud je odřenina na místě, které je obvykle více namáhané (a většinou tomu tak opravdu je, odřeniny si obvykle způsobíme na kolenou, loktech či dlaních), je klidový režim opravdu na místě, jinak tělo bude mít problém odřeninu zacelit.

Pozor na strhávání strupů

Zejména děti si hojení komplikují tím, že si s ránou hrají. S oblibou strhávají strupy brzy po jejich vytvoření, často si tak obnoví krvácení. Pokud se tento problém opakuje, roste i riziko vzniku nevzhledné jizvy. Ránu se také snažte i po prvotním zahojení zakrývat před sluníčkem, kůže bude ještě nějakou dobu citlivá a její vystavení UV záření je proto nevhodné.

Zdroj náhledové fotografie: Pexels.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *