Co je raw dieta? Jezte čerstvé a tepelně neupravené potraviny a budete se ve svém těle cítit báječně

Co je raw dieta?

Chcete přijímat kvalitní potraviny, jíst zdravě a cítit se ve svém těle skvěle? Vyzkoušejte raw dietu. Na čem je založená, co vám její dodržování přinese a jaké pokrmy si v jejím rámci můžete připravit? Kromě potravin, které do jídelníčků milovníků raw foodismu patří, se s vámi podělíme i o příklady těch, které v něm své místo naopak mít nemohou.

Co je to raw strava? Zapomeňte na tepelnou úpravu a jezte čerstvé potraviny

Živá, syrová či raw, to vše jsou názvy pro jedno a to samé: potraviny, které neprošly při úpravě teplotou vyšší jak 45 °C. Počátky tohoto typu stravování spadají až do pravěku. Do doby, kdy lidé neznali oheň a konzumovali tak rostliny, kořínky, listy a plody, a to vše bez jakékoli tepelné úpravy.

Jaký má syrová strava vliv na zdraví?

Jaké jsou benefity tepelně neupravených čerstvých potravin? V prvé řadě jsou plné vitamínů, minerálů a antioxidantů a neztrácí žádné látky. Podle vědců jsou tepelně upravené potraviny zbytečně velkou zátěží pro trávení a tělo potřebuje mnohem více energie na jejich zpracování. Některé zdroje dokonce uvádějí, že syrová strava funguje jako prevence výskytu rakoviny a posiluje imunitu.

Potraviny, které patří do syrového jídelníčku

Pokrmů, které si v rámci raw stravy můžete připravit, je celá řada. Na internetu je možné najít skutečně mnoho lahodných receptů, tudíž se nemusíte bát toho, že budete hladovět.

K přípravě můžete využít následující potraviny, které mají pro milovníky syrové stravy zelenou:

  • čerstvé ovoce a zeleninu
  • ovocné a zeleninové šťávy
  • ořechy a semínka
  • kimči
  • mandlové, kokosové, kešu, makové či konopné mléko
  • semínka
  • za studena lisované oleje
  • datle a fíky

Co v raw jídelníčku chybí?

Mouka, vejce, maso. Tyto tři produkty byste v jídelníčku vitariána hledali jen těžko. Odpověď na otázku proč je přitom snadná. Konzumací tepelně neupraveného masa a vajec riskujete, že do svého těla dostanete parazity a bakterie, a proto je snazší se těmto produktům zcela vyhnout. Protože u syrové stravy se nic nepeče, nesmaží ani nevaří, nevyskytuje se v jídelníčku ani mouka, protože ji zkrátka není do čeho přidat.

Jaké pokrmy si v rámci syrové stravy můžete připravit?

Bojíte se toho, že v rámci raw stravy vám budou chybět vaše oblíbené pokrmy? Obavy nejsou na místě. Příznivců syrové stravy je totiž mnoho a většina z nich jsou natolik tvůrčí, že existují rostlinné a syrové náhrady téměř jakéhokoliv pokrmu.

Pochutnat si můžete například na klasice české kuchyně – raw rajské omáčce. Láká vás raději asijská kuchyně? Vyzkoušejte raw pad thai. A co takhle jahodový, ostružinový, levandulový či třeba borůvkový koláč? Jakmile proniknete do světa syrové stravy, zjistíte, že nejste nijak limitováni a můžete si připravit lahodné pokrmy plné vitamínů a chuti. Stačí popustit uzdu fantazii a vrhnout se do experimentování.

Nakupujte kvalitní a chemicky neošetřené potraviny

Abyste do sebe v rámci raw jídelníčku dostávali skutečně jen to nejlepší, vyhněte se obloukem chemicky ošetřenému ovoci a zelenině a raději nakupujte u místních zemědělců a docházejte na farmářské trhy, kde seženete ty nejkvalitnější suroviny. Vsaďte také na bio produkty. Celou řadu výrobků si dokonce můžete vyrobit doma. Například rostlinná mléka, zeleninové špagety nebo například vlastní pečivo a krekry.

Raw strava rozhodně stojí za vyzkoušení a příjemně vás překvapí počet možností, které při výrobě pokrmů máte. Zkuste se vzdát tepelného zpracování a sáhněte po čerstvých surovinách, se kterými si lze pohrát a využít je při přípravě svačin, snídaní, obědů, večeří a samozřejmě také zákusků.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *