Vyzkoušeli jsme Ketomix, jak funguje tato proteinová dieta?

Ketomix

V současnosti je jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak rychle zhubnout, takzvaná keto dieta. Keto je dieta s vysokým obsahem tuků, mírným množstvím bílkovin a s nízkým obsahem uhlohydrátů, jakýsi druh turbo nabitého Atkinse. Je to dieta, kterou není nejjednodušší následovat z důvodů, které za chvíli uvedeme, ale může to být způsob, jak bezpečně spálit břišní tuk a cítit se fit.

Co je to Keto dieta?

Keto strava je v zásadě způsob stravování, který mění substrát, který vaše tělo používá jako palivo. Následováním nízko sacharidové diety produkují játra ketony z tuku, které tělo využívá jako energii. Keto strava v podstatě nutí vaše tělo produkovat ketony z tuku tím, že vás hodí do stavu ketózy. Jo, je to opravdu tak jednoduché. Trik je v tom, že v ketóze vaše tělo použije, na rozdíl od sacharidů, tuk pro energii, bez ohledu na zdroj, takže použije tuk z jídla, které jíte, ale také tuk, který jste uložili v těle. Cílem diéty je udržovat stav ketózy po delší dobu tím, že nejíte mnoho sacharidů. A když říkáme ne moc, máme na mysli téměř vůbec. Pro účinnou dietu keto můžete pokrýt ne více než 5% svého denního příjmu kalorií ze sacharidů.

Standardní ketogenní strava sestává z asi 30 procent bílkovin, 60 procent tuků a 10 procent uhlohydrátů. Odborníci radí, že byste měli jíst nejvýše 50 g čistých sacharidů denně, aby tělo zůstalo v ketogenním stavu. 50 g sacharidů odpovídá jednomu šálku ovsa, jednomu středně sladkému bramboru, jednomu šálku vařené hnědé rýže nebo jednomu žitnému chlebu – jinými slovy, nic moc.

Co je ketóza?

To je to, co se děje, když vaše tělo nemá dostatek glukózy na spálení pro energii, takže místo toho začne spalovat tuk, což má za následek hromadění ketonů v těle. Ve většině případů lidé dostávají dostatek glukózy prostřednictvím cukru nebo škrobu (tj. sacharidů). Keto strava však vylučuje ty potraviny, které vyčerpávají zásoby glukózy v těle a nutí je spalovat tuk pro energii.

Co jíte při Keto diétě?

Cokoli s nízkým obsahem sacharidů! Obzvláště se třeba vyhnout cukru. Obecně je cílem dosáhnout méně než 30 gramů sacharidů denně. Choulostivou součástí je, že průměrný člověk má tendenci tvořit většinu svého příjmu energie sacharidy a přechod z diety s vysokým obsahem sacharidů na stravu s vysokým obsahem tuků bude vyžadovat určitou vůli. Dobrou zprávou je, že se během keto diety můžete “cpát” dobrými tuky, jako jsou určité druhy sýrů a avokáda. Také si to užijete pokud jste fanouškem mořských plodů: potraviny, jako jsou škeble, ústřice a chobotnice, obsahují velmi málo sacharidů, a proto je lze při konzumaci keto volně konzumovat. Ořechy jsou dobrým zdrojem bílkovin a tuků, takže je lze jíst více, stejně jako tvaroh a řecký jogurt.

Jaká jídla jsou vyloučena z keto stravy?

Ketogenní strava obecně redukuje nebo vylučuje některé docela hlavní skupiny potravin, včetně potravin obsahujících uhlohydráty:

 • chleby
 • snídaňové cereálie
 • těstoviny
 • rýže
 • quinoa
 • kuskus
 • škrobová zelenina (brambory, sladké brambory, kukuřice)
 • ovoce
 • luštěniny

Místo toho se doporučuje konzumovat více potravin s vysokým obsahem tuku, jako jsou mastná masa, smetana, mléko, máslo, ořechy, avokádo, olivový olej a kokosový olej.

Pokud pro vás zní sestavení keto jídelníčku komplikovaně, nebo na to nemáte čas, i pro vás existují řešení. Současný trh nabízí množství programů, které spolu se vzorovými jídelníčky pokryjí vaši dietu i doporučenými produkty. My jsme se rozhodli podívat blíže na dietní program českého výrobce, který je na trhu prodávaný pod názvem KetoMIX.

Proteinová dieta KetoMix

Program KetoMix nabízí řešení nejen pro zaneprázdněné a líné hubnutí chtivé, ale pro všechny, kteří rádi využijí komfort v podobě připravených jídel, jež nabízejí dokonce i celodenní režim. Jídla, které nabízí KetoMix jsou rozmanité, nehrozí, že byste s dietou přestali z důvodů jednotvárnosti. Jednotlivé porce jsou navrženy tak, že již za 2-3 dny se dostanete do stavu ketózy, kdy vaše tělo začne spalovat energii z uložených tuků. Každou porci charakterizuje vyvážený poměr všech látek, které tělo potřebuje k tomu, aby mohlo správně fungovat.

TIP: Nalezli jsme článek, který vás s dietou i produkty KetoMix seznámí zcela detailně. Můžete si ho přečíst zde: https://bioporadce.cz/ketomix/.

Keto dieta

Keto dieta

Princip diety KetoMix

V závislosti na výši vaší nadváhy, resp. od počtu kilogramů, kterých byste se rádi zbavili, se v prvním kroku rozhodnete pro dietní plán. Od požadovaného úbytku kilogramů se odvíjí i délka vaší diety:

 • hubnutí do 5 kg – plán na 4 týdny
 • hubnutí do 10 kg – plán na 6 týdnů
 • hubnutí do 15 kg – plán na 9 týdnů
 • hubnutí nad 15 kg – plán na 14 týdnů

Jakmile máte vybraný dietní plán, můžete začít s první fázi diety.

Program KetoMix má tři fáze:

 • fáze nastartování – trvá minimálně 1 maximálně 8 týdnů, čím vyšší je vaše nadváha, tím déle se doporučuje setrvat v první fázi. Tato fáze přináší nejefektnější výsledky. V této fázi se stravujete 5 x denně každé 3 hodiny. Z nabídky KetoMix si můžete vybrat z balíčků na 1, 2, 3 nebo 4 týdny. Důležitý je pitný režim, ale koneckonců ten je důležitý vždy.
 • fáze fixování správných stravovacích návyků – druhá fáze by měla trvat minimálně týden, horní hranice závisí na trvání 1. fáze – celkové trvání diety do konce druhé fáze by mělo trvat maximálně 14 týdnů. V této fázi si vybíráte ze stejných balíčků jako v předchozí, ale už jen 3 pokrmy denně. Další dvě jídla si už připravujete sami, na pomoc vám přijde přiložený receptář.
 • třetí fáze už vlastně nepatří ani k dietě. Je to nastoupena cesta zdravého způsobu stravování a záleží jen na vás, zda vytrváte. Berličkou na této, pro někoho, nelehké cestě bude zase přibalený vzorový jídelníček.

Jsou ketodieta a tedy i KetoMix bezpečné?

Nasledování ketodiety je v krátkodobém horizontu bezpečné, ale není to něco, co se doporučuje pro širokou populaci dlouhodobě. Tím, že drasticky vynecháte potraviny obsahující sacharidy, vám bude chybět nutriční výhoda takových potravin, jako jsou celá zrna, ovoce, škrobová zelenina a luštěniny, jako jsou fazole, cizrna a čočka. Sacharidy jsou nezbytné pro energii. Ve skutečnosti jsou sacharidy preferovaným zdrojem energie nášho mozku, nervového systému, ledvin a červených krvinek. Vynechaná jídla také obsahují esenciální vitamíny a minerály, jako je železo, vápník, vitamín C, folát, draslík a hořčík, stejně jako vlákniny. Pokud chcete zhubnout, může spalování tuků znít jako klíč k úspěchu, ale ve skutečnosti je to spojeno určitými riziky a nemusí být dlouhodobě efektivní. Ketogenní strava je krátkodobým řešením dlouhodobého zdravotního problému.

Přechod na ketogenní stravu může také přinést podíl znepokojivých vedlejších účinků, často označovaných jako „keto chřipka“. Tyto nežádoucí účinky mohou zahrnovat:

 • nízké energetické hladiny
 • mozková mlha (kognitivní dysfunkce)
 • zvýšený pocit hladu
 • problémy se spánkem
 • nausea
 • trávicí diskomfort
 • špatný výkon při cvičení
 • špatný dech je také častým příznakem v důsledku produkce nadbytečných ketonů, které “voní” acetonem (často se označují jako vůně shnilého ovoce)

Ketodieta – doporučení na závěr

Důkazy naznačují, že diety s vysokým obsahem tuků mohou být účinné pro krátkodobé hubnutí, ale o jejich dlouhodobé bezpečnosti a účinnosti je známo jen málo. Z tohoto důvodu by měla být ketogenní dieta dodržována pouze pod odborným dohledem. Přes “humbuk”, který má tendenci obklopovat tuto formu stravování, přesvědčení, že každý bude mít prospěch z jednoho dietního přístupu, ignoruje důležité rozdíly mezi každým z nás jako jednotlivci. Pokud jde o stravu, neexistuje univerzální přístup! Ak tedy seriózně měníte způsob stravování, postupujte opatrně a promluvte si s lékařem dříve, než z vašeho menu vyloučíte jakékoli skupiny potravin.

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *