Arašídový olej: všechny dobré vlastnosti a výhody tohoto rostlinného oleje, který se získává z arašídových semen

Ořechy

Z těchto semen, kterým se nesprávně říká oříšky, získáváme olej, který je u nás zatím spíše jako sortiment v obchodech se zdravou výživou a potravinovými doplňky. Pro svou jemnou chuť se uplatňuje například při ochucování zeleninových salátů. Přitom jde o velice zajímavý olej, který by si zasloužil větší využití.

Vlastnosti arašídového oleje

Ze semen obsažených ve skořápce arašídů se nejkvalitnější olej získává lisováním za studena, má žlutou barvu a sladkou chuť připomínající lískový oříšek. Právě díky technologii zpracování jde o významný zdroj prospěšných látek, které tímto výrobním procesem zůstávají zachované.

Vlastnosti, které dělají arašídový olej vynikajícím kuchyňským olejem, spočívají v tom, že má vysoký obsah antioxidantů a rostlinných sterolů.

Obzvláště zajímavý je obsah fytosterolů, které působí proti cholesterolu a brání jeho vstřebávání. Ve spojitosti s cholesterolem jde tedy o potravinu, která pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém. Díky obsahu jednoho vzácného polyfenolu se také často zmiňuje preventivní účinek proti virovým a houbovým onemocněním.

Arašídový olej při vaření

Levný arašídový olej, který je nabízený v supermarketech, je rafinovaný. Má méně intenzivní barvu a velmi nevýraznou chuť a mnohem méně dobrých látek. Stejně jako ostatní oleje (řepkový, slunečnicový), má univerzální použití a hodí se i ke smažení.

Používá se zejména jako dresink do salátů a syrové zeleniny, stejně jako olej na smažení. Začíná se přepalovat až při teplotě 180 °C, proto je dokonce pro tepelnou úpravu velmi vhodný a zdravější než například slunečnicový olej.

Arašídový olej v kosmetice

Další důležitá použití arašídového oleje jsou pro vnější použití. Aplikuje se na suchou pokožku a vmasíruje se zlehka pro zvláčnění a zklidnění podrážděné kůže. Může omezit i svědění při ekzémech a zjemnit jizvy.

Jestli vám tedy může někdo pomoci s něčím z oboru SEO optimalizace, je to právě naše společnost, již naleznete na www.seolight.cz.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *