Jak dlouho bolí natažený sval a jak si s ním poradit?

NJak dlouho bolí natažený sval?

Natažený sval dokáže pořádně potrápit. Jak může vzniknout a jak si s jeho léčbou poradit co nejefektivněji?

Jak poznat natažený sval

Svalové napětí či natažený sval vzniká v důsledku nadměrného zatížení či náhlého pohybu. Jak poznat natažený sval? Natažený sval se projevuje nepříjemnou bolestí, otokem, omezenou pohyblivostí i ztrátou síly. Někdy může být oblast nataženého svalu citlivá na dotek a dokonce se může utvořit i modřina.

Příčiny vzniku nataženého svalu

Příčin vzniku nataženého svalu existuje několik. Mezi ty nejčastější se řadí:

  • nedostatečné zahřátí svalů před cvičením
  • náhlé změny směru pohybu při cvičení
  • nadměrná zátěž při cvičení nebo zvedání těžkých břemen
  • únava svalů
  • nedostatečná hydratace
  • přetrénování
  • nedostatek minerálních látek v organismu

Jak dlouho bolí natažený sval?

Zajímá vás, jak dlouho bolí natažený sval? To záleží na rozsahu poranění. Pokud se u vás vyskytla svalová křeč, po několika vteřinách, případně minutách sama odezní. Je-li ovšem natažení vážnější, počítejte s tím, že léčba může trvat několik dní až týdnů. Nejhorším stádiem je naprosté přetržení svalu či šlachy, kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

Jak léčit natažený sval

Vyskytne-li se u vás přetržený sval, existuje několik osvědčených metod a praktik, které byste měli při léčbě využít.

Studené obklady

První pomocí při léčbě nataženého svalu je ledování. Studené obklady si přikládejte na postižené místo po dobu patnácti minut každou hodinu.

Léky proti bolest

Je bolest nesnesitelná? S úlevou vám pomohou léky proti bolesti.

Stlačení

Aby oblast s nataženým svalem dále neotékala, můžete si místo stlačit pomocí šátku nebo elastického obvazu.

Babské rady

Rádi se spoléháte na babské rady? V kombinace s nataženými svaly jich pár existuje. Určitě vás nepřekvapí, že jedna z nich spočívá v tom, že postižené místo budete pravidelně mazat francovkou. Nemáte po ruce francovku? Sáhněte po slivovici. Pokud nemáte doma ani tu, namažte danou oblast měsíčkovou mastí. Měsíčkovou či podobnou mast na natažený sval vám pravděpodobně doporučí i v lékárně. Další babské rady spočívají v použití bylinek. Úlevy od bolesti a rychlejšího uvolnění svalů docílíte s pomocí:

  • kurkumy
  • přesličky rolní
  • černého bezu
  • kopřivy dvoudomé

Prevence nataženého svalu

Jakmile se u vás jednou vyskytne natažený sval, určitě si nebudete chtít tuto nepříjemnou zkušenost zopakovat. A proto je nejlepší řádně dodržovat preventivní opatření.

Nepodceňujte rozcvičku

Ať už se věnujete sportování pravidelně nebo si jdete jen občas zaběhat, bez poctivé rozcvičky se neobejdete. Natažený lýtkový sval a natažený stehenní sval se nejčastěji objevují při běhu a skákání. Jestliže před těmito činnostmi svaly na nohou dostatečně nezahřejete, riskujete poranění.

Opatrně zvedejte těžké předměty

Při zvedání těžkých předmětů si snadno můžete přivodit natažený sval na ruce. Když budete těžké věci zvedat v neobvyklé pozici, dokonce si můžete přivodit také natažený sval na krku. Opět tedy platí předchozí pravidlo: před zvedáním činek se procvičte a při zvedání těžkých předmětů si řekněte o pomoc.

Pravidelně střídejte pozice

Natažený sval vás může postihnout ale také v případě, že dlouho sedíte či stojíte v jedné pozici. Při práci v kanceláři si proto dopřávejte pravidelné procházky, provádějte i několik základních protahovacích cviků a nezapomínejte ani na postoj. I špatné držení těla totiž může být příčinou nataženého svalu.

Doba léčby nataženého svalu záleží na tom, jak moc je zranění vážné. Pokud ani po týdnu bolest neodezní, neváhejte navštívit ordinaci lékaře.

Zdroj textu: www.healthline.com, www.novinky.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *