Jak se stravovat, abychom předcházeli gynekologickým onemocněním?

Správné jídlo může pozitivně ovlivnit i zdraví našich ženských orgánů.

Téměř každá dospělá žena ví, jak dokáže život znepříjemnit i menší gynekologický problém.  Neustálé svědění a pálení, bolestivá menstruace, bolest a pálení při močení se někdy nedají vydržet. Různé mykózy a záněty prostě dokáží ženu pořádně potrápit. Bohužel se u některých žen často vracejí. Vážným problémem s tragickými následky může být i rakovina prsu nebo děložního čípku.

Pokud chcete mít pocit, že jste pro zdraví svých pohlavních orgánů něco udělala a zbytečně nechcete trávit svůj čas u gynekologa pod ultrazvuky či kolposkopy (to je to zařízení, kterým si gynekolog například zvětší váš děložní čípek), mohla by vám pomoci u změna stravy. Správné potraviny pomáhají například zmírnit menstruační bolesti nebo udržuje hormon estrogen v normě.

Co tedy zařadit do jídelníčku jako prevenci proti gynekologickým problémům?

Celozrnné potraviny – pomáhají udržovat v normě hormon estrogen, který při vysokých hodnotách může způsobovat bujení rakovinových buněk v prsu.

Červené ovoce a zelenina – červená jablka, papriky, cibule, hroznové víno a další červené ovoce a zelenina obsahují fytochemikálie, tedy biologicky aktivní látky, které mohou zmírnit růst nádorových buněk.

Soja – všechny sojové produkty obsahují látky, které pomáhají, stejně jako celozrnné potraviny, udržovat v normě hormon estrogen a podporují zdraví reprodukčních orgánů.

Banány – vitamín B6, který je hojně obsažen právě v banánech, pomáhá zmírnit menstruační bolesti.

Vápník – vitamín obsažený například v mléku nebo jogurtech je prevencí před onemocněním vaječníků a zmírňuje bujení rakovinotvorných buněk

Kyselina listová – potraviny bohaté na tuto kyselinu, jako játra, špenát, zelí, vajíčka, ryby…, působí jako prevence proti vzniku rakoviny děložního čípku.

Železo – nedostatek železa způsobuje u řady žen anémii, která může vést i k nesprávnému fungování vaječníků. Železo obsahuje například červené maso, mořské plody, fazole, listové zelenina. Pokud vynecháte silný čaj a kávu během menstruace, železo se dokonce lépe vstřebá do vašeho těla.

Správná strava pomůže vyřešit řadu problémů, pokud ale máte dlouhodobé problémy, určitě navštivte gynekologa ještě dříve, než přijde čas na vaši preventivní prohlídku.

Zdroj: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *