Pečujeme o pleť. Proč si nechat odstranit znamínka a bradavice?

Odstranění znamínka

Dnešní doba s sebou přináší moderní trendy také v oblasti estetických zákroků. Jsou kladeny vysoké požadavky na náš vzhled, a tak stále více lidí na svůj zevnějšek dbá a snaží se o sebe pečovat. V mnoha případech se přitom nejedná pouze o estetickou stránku, ale také o stránku zdravotní. Typickým příkladem jsou znamínka nebo bradavice. Věc, kterou bychom se v minulosti možná nezabývali a přikládali ji běžným procesům na kůži, se v mnoha případech vyplatí řešit.

Podezřelá znamínka je potřeba vyšetřit

Problém je, že ne všechna znamínka na naší kůži jsou neškodná. Jedná se vlastně o shluky buněk, které tvoří pigment. Některé tyto shluky buněk bohužel mohou vykazovat známky malignity, což je může činit nebezpečnými. Mohou se vyskytovat také kožní nádory, kdy nejčastěji se objevuje bazaliom. Řešením vzniku takového útvaru na kůži je obvykle chirurgické odstranění znamínek. Činí se tak rovněž v případě ještě nebezpečnějších nádorů, známých jako melanomy.

Pokud se vrátíme k samotnému vyšetření znamínka, zda je znamínko nebezpečné nebo nikoliv, používají se k tomu nejrůznější metody. Jedná se o dermatoskopické vyšetření a digitální dermatoskopii. Pomocí těchto metod se sledují změny na znamínku. Nejčastěji znamínka odstraňujeme pro:

  • Potenciální rizikovost
  • Zhoubnost
  • Estetické důvody

Při odstraňování znamínek se používá několik metod. Již jsme hovořili o chirurgickém odstranění, které se provádí při lokálním umrtvení, a to hlavně u zhoubného bujení. V některých případech se používá také odstranění znamínek pomocí CO2 nebo laserem, které je pak šetrnější.

Také bradavice mohou způsobovat problémy

Na rozdíl od znamínek, bradavice zpravidla představují zejména estetický problém. Mohou vám však působí také obtíže při každodenních činnostech, pokud je rozsah zasažení větší. Odstranění bradavic se provádí pomocí tekutého dusíku, CO2 nebo vypálením. Metodu určuje lékař dle charakteru bradavice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *