Rozlučte se s opary

rty

Nejdříve jen tušíte, že něco není v pořádku. Pak se dostaví typické brnění a svědění na rtu a je to jasné. Zase se o své místo hlásí opary. Opar na rtu dokáže člověka překvapit v nejméně vhodnou chvíli. Vyvrbí se totiž v době, kdy je tělo oslabené. Stačí stres z práce nebo závěrečné zkoušky, nevyspalost nebo lehká viróza a opar je zase tu. Zakročte proti němu co nejrychleji!

Proč se udělá opar?

Opar je virové onemocnění. Může za něj DNA virus Herpes simplex. Chytit ho lze kontaktem s nemocným či kontaminovaným předmětem, kapénkami ze vzduchu a slinami. Po nákaze může trvat 2–5 dní, než se projeví první příznaky.

Jak se opar projevuje?

V místě vznikajícího oparu nejprve pocítíte nepříjemné svědění. Následně se vytvoří červený flíček a oteče, až z něj vznikne malý puchýřek. Puchýřky praskají a mohou infikovat své okolí a rozšiřovat se. Nakonec se na bolavém místě udělá nevzhledný strup, pod kterým se ranka zaceluje. 

Jak se oparu zbavit? 

Čím dříve opar zachytíte, tím větší máte šanci na úspěch. Pokud zahájíte léčbu oparu už v jeho zárodku, pravděpodobně se ani nedostane do stádia bolavého, opuchlého vřídku. Jestli na opary trpíte často, už mějte doma v lékárničce nachystanou mastičku nebo gel s antivirotikem a jak se opar ohlásí, začněte mazat. Nevíte ještě, zda se může jednat o opar, prasklinu nebo aft? Preventivně se dá používat na rty přípravek s tea tree olejíčkem, který má dezinfekční účinky, a proto podporuje hojení bez komplikací. 

Nápomocné při léčbě oparu jsou také náplasti. Náplast na opary ránu nejen chrání, ale také zmírňuje pocit svědění a může zabráňovat šíření oparu do jeho okolí. U hydrokoloidních náplastí navíc vzniká vlhké prostředí, které je optimální pro rychlé zahojení a podporuje hojení bez strupu. 

Pokud nemáte v lékárničce žádný speciální přípravek na opary, použijte jako první pomoc klasickou zinkovou mast. Zinek snižuje podráždění, svědění, pokožku vysušuje a chrání. Hojení také podpoří vitamín B a aminokyselina lysin. 

Lze se oparů zbavit úplně?

I když se opar na rtu zahojí, herpes virus v těle zůstává a nelze se ho úplně zbavit. Při oslabení organismu se proto opar může znova objevit. Dbejte proto na svoje zdraví – nezanedbávejte pohyb na čerstvém vzduchu, pestrou a zdravou stravu a vyhýbejte se stresu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *