Dieta šetřící žaludek

Mít žaludeční problémy není nic neobvyklého. Stačí k tomu nekvalitní nebo starší jídlo, jeho vysoká kořeněnost, nebo různé chybné kombinace potravin, a problém je na světě. Tím ale mluvíme hlavně o žaludečních problémech, které znamenají nevolnosti, nebo časté bolesti. Na žaludek ale mohou působit i zcela jiná, na první pohled zcela běžná jídla. Sice případné projevy nemusí být natolik markantní, ale přesto žaludeční problémy můžeme mít, a žaludek tak není schopen správně pracovat. V tomto směru je dobrou volbou dieta šetřící žaludek, která nám pomůže, jak se o tento vnitřní orgán starat, aby zpracovával jídlo, jak má, fungoval bez problémů a nezpůsoboval žádné potíže. Rozhodně je to jednodušší, než si sami myslíte.

Základem je zdravá a racionální výživa

Je samozřejmě jasné, že ty nejlepší potraviny budeme jenom těžko hledat ve fastfoodech, v hotových a chlazených nebo mražených jídlech na pultech obchodů, nebo v restauracích. To nejkvalitnější jídlo má totiž základ v racionální a ve zdravé výživě. Naprostým základem by tak mělo být hlavně ovoce a zelenina. Právě tyto dvě skupiny potravin totiž patří mezi nejprospěšnější, a to hlavně proto, že obsahují minerály, vitamíny a desítky různých prospěšných látek. I proto jsou často využívány také k celkovým detoxikacím organismu.

Potravinová pyramida může být skvělým návodem

Není to ale jenom ovoce a zelenina, ale i řada dalších potravin. Zapomínat bychom totiž neměli ani na bílkoviny či sacharidy. V tomto směru jsou ideální například vajíčka, nízkotučné mléčné výrobky, ale i například celozrnné pečivo nebo celozrnné těstoviny. Co by však mělo být také základem zdravé stravy, to je rozhodně maso. Zde je ale správné vsadit na to nejméně tučné, ideální tedy to drůbeží.

Co naopak ze svého jídelníčku vyřadit?

Pokud by měla být dieta šetřící žaludek skutečně účinná, je také dobré vědět, co našemu žaludku škodí. Začneme-li od toho skutečně nejhoršího, tak je to zcela jistě alkohol. Ten však negativně nepůsobí jenom na žaludek, ale i na řadu dalších vnitřních orgánů. Velmi negativně však působí také různé tuky. Je tedy třeba zapomenout na všechna tučná jídla, stejně tak na jídla smažená. Stejně tak jsou ale zakázány i různé typy lupínků nebo chipsů. I ty jsou totiž tukem doslova nasáklé.

Důležité je ale také dbát na to, aby jídlo nebylo příliš kořeněné nebo ostré, jelikož i to má na stěnu našeho žaludku velmi negativní vliv. Často totiž může vést kombinace takto nezdravých jídel k tomu, že se dříve nebo později objeví nepříjemné žaludeční vředy, přičemž dieta při nich je ještě o něco náročnější, než nyní zmiňovaná úprava jídelníčku.

Důležité je vědět i to, jak potraviny konzumovat

To, že již víme, jaké potraviny konzumovat ještě rozhodně není samo o sobě základ úspěchu. V tomto směru je totiž dobré vědět i to, jak je vlastně konzumovat. Důležité je totiž nejíst příliš velké porce, a tak je ideální si jídla rozdělit například do 5 – 7 porcí za den. Důležité je ale je i důkladně rozžvýkat, aby měl žaludek co nejmenší potíže s jejich zpracováním. Velké kusy totiž mohou v žaludku výrazným způsobem podráždit jeho stěnu a tím ho samozřejmě poškozovat.

Spolu s tím je vhodné zaměřit se i na pití nápojů. Zde bychom měli dávat pozor hlavně na jejich teplotu. Škodí totiž jak ty příliš horké, tak samozřejmě škodí také ty, které jsou velmi studené. Ideální je tak pokojová teplota. To, že samozřejmostí by měla být jenom voda či různé bylinkové čaje pravděpodobně není třeba nijak zvlášť připomínat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *