Pritikinova dieta

Různých diet, které jsou pojmenované podle svých autorů, je velké množství. Ti často odrážejí své zkušenosti ve svých oborech, díky kterým mohli daný dietní plán sestavit. Podobně je na tom i Pritikinova dieta, která kromě toho, že nám umožní zhubnout, dokáže také zlepšit naše denní návyky a celkově zlepšit naše zdraví, fyzičku a samozřejmě i fungování našeho těla. Nehledě na psychickou odolnost, kterou tím získáme.

Základem je málo tuků a hodně vlákniny

Pokud bychom si měli dietu jasně charakterizovat, potom sází na to, že z našeho těla téměř vyloučíme nezdravé tuky, a naopak se zaměříme na vyšší příjem vlákniny. Ta je totiž nezbytná pro dobrou funkci našeho trávicího systému. Daná skladba potravin poté umožní nejenom rychlejší úbytek váhy, ale v kombinaci s cvičením nás také dostane do mnohem lepší kondice. Než se ale podíváme na samotnou skladbu potravin, je nutné ještě zmínit, že celkový denní příděl by neměl přesahovat 1000 – 1200 kcal, a to v závislosti na pohlaví, popřípadě denním režimu konkrétního člověka.

Jaké potraviny jsou ty správné?

Jak jsme již nastínili, správnou stravu nám pomůže dodržet také seznam potravin, které bychom měli konzumovat. Ty jsou rozdělené hned do třech skupin. Tou, kterou lze konzumovat doslova bez omezení, je ta první, která neobsahuje téměř žádné tuky. Základem je tak logicky ovoce a zelenina, ke které spadají také brambory, které jsou však o něco bohatší na sacharidy. Vzhledem k nutnému cvičení jsou ale sacharidy pro funkci našich svalů nezbytné.

Dalšími povolenými potravinami jsou poté ty celozrnné. Zde je to nejenom chléb a další pečivo, ale také celozrnné těstoviny, tmavá rýže, nebo i ovesné vločky. Samozřejmě ve své čisté podobě, bez pražení. Tyto potraviny nám dodávají onu potřebnou vlákninu, bez které se neobejdeme a která je základem toho, co Pritikinova dieta doporučuje jíst. Vlákninu však načerpáme také z luštěnin, a to třech základních – z hrachu, čočky a fazolí.

Zapomínat by se nemělo ani na dostatek bílkovin. Logickou volbou jsou mléčné výrobky, ale zde je nutné vzhledem k množství tuku volit ty nízkotučné. Dalším přirozeným zdrojem jsou bílá masa, málo tučná červená masa, a například také sója. Důležitou součástí jídelníčku jsou ale i mořské i sladkovodní ryby. Zde není třeba na tučnost hledět, jelikož ryby obsahují zdravé tuky, které konzumovat můžeme.

Potraviny, které je třeba omezit

Mimo výše uvedené skupiny jsou i potraviny, které sice můžeme konzumovat, ale v omezeném množství. Patří sem především potraviny jako bílé pečivo, nebo běžné těstoviny. Stejně tak potraviny s jednoduchými cukry, od medu, po různé cukroviny, zákusky, nebo sladké limonády. Podobná pravidla platí i o konzumaci soli, nebo olejů či jiných tuků.

Vše nezdravé musí z jídelníčku pryč

Základ diety je tedy nastíněn, a nyní je třeba zaměřit se i na takové potraviny, které musí z našeho jídelníčku nutně pryč. Je jasné, že se jedná o tuky jako takové, a to ve velkém množství. Těmi myslíme nejenom olej, sádlo nebo máslo, ale také tučné maso, tučné mléčné výrobky, či vaječné žloutky. Potomně nebezpečné jsou ale i různé vnitřnosti, nejčastěji potom játra, a to jak vepřová, tak drůbeží.

Logicky jsou zakázané všechny polotovary, tedy hotová jídla a potraviny. A to hlavně z důvodu, že se zde velké množství látek, jako je sůl, tuk a cukr nachází v poměrně velkém množství. Základem by totiž měla být hlavně po domácku připravená strava.

Cvičit je třeba každý den

Samotná dieta poté počítá i s pravidelným cvičením, ideálně v délce 30 – 60 minut, a to minimálně 5x do týdne. Doporučováno je kombinování aktivit, jako jsou aerobní cvičení nutné k redukci váhy, tak i posilovací cviky, které zpevní svalstvo a celkově vás posílí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *