Redukční diety

Pokud se mluví o dietách, není vždy nutné je přímo spojovat s nutným zhubnutím. Mnoho diet je totiž založeno na změně stravy jenom proto, že je daný člověk nemocný, nebo potřebuje určitý denní režim. Ty diety, které nám potom pomáhají zhubnout, jsou nazývány jako redukční diety a mohou mít samozřejmě mnoho podob. Základní dělení je na ty krátkodobé a také dlouhodobé. Ty krátkodobější bývají z hlediska stravy náročnější, a to hlavně proto, že jídlo je jednotvárné a je ho málo. Naopak ty dlouhodobé staví svůj úspěch na pomalejším úbytku váhy, který je založený na dodržování správného, zdravého a pestrého jídelníčku.

Redukční diety krátkodobé slibují rychlý úbytek hmotnosti

Pokud bychom se zaměřili na první skupinu, tak u té není problém shodit i několik kilogramů za týden. To je dáno režimem, kdy tělo zkonzumuje minimum potravin s co nejmenší kalorickou hodnotou. Patří sem navíc také diety detoxikační, které souvisí i s vyčištěním našeho těla. Nejznámějšími příklady takových diet jsou ty, které jsou založeny výhradně na ovoci, pouze na několika druzích, nebo třeba také na mléku. Stejně tak mezi krátkodobé diety patří ty džusové, banánové, nebo třeba i bílkovinné.

Pozor na možná rizika

Samozřejmě s krátkodobými redukčními dietami mohou být spojena možná rizika, a to hlavně ta zdravotní. Důvod je samozřejmě jednoduchý, a to takový, že tělo nedostává dostatek živin, které potřebuje. Obecně totiž k bezproblémovému fungování potřebuje bílkoviny, sacharidy, vitamíny, minerály, vlákninu a řadu dalších látek, které podporují činnost vnitřních orgánů, ale mohou mít vliv i na stav našich vlasů, nebo psychickou vyrovnanost. A nedostatky určitých látek samozřejmě značí problémy.

Dlouhodobá redukční dieta je mnohem příznivější

Podíváme-li se na dlouhodobější diety, jako jsou různé zdravé jídelníčky, či 90 denní rozlišovací dieta, popřípadě i Dukanova dieta, potom zjistíme, že jejich základem už je jídelníček o mnoho pestřejší. Většinou v něm nechybí žádné z výše uvedených látek, přičemž některé diety jasně cílí na to, aby některé bylo více, a jiné zase méně. Co však mají všechny metody společné, to je přísun kalorií, který by měl být logicky nižší, než je jejich samotný výdej. Jedině tak může skutečně dojít k úbytku hmotnosti a ke spalování tuků.

Co dlouhodobá dieta obsahuje?

Základem dlouhodobé redukční diety je tak třeba celozrnné pečivo a celozrnné těstoviny, které tělu dodají vlákninu a sacharidy. Tu ale dodají třeba i brambory, nebo rýže. Nízkotučné mléčné výrobky, stejně jako maso či vejce zase mohou dodat potřebné bílkoviny. Ryby, ořechy nebo semena jsou dobrým zdrojem zdravých tuků a mastných kyselin, a ovoce a zelenina logicky zastává onu hlavní vitamínovou a minerální složku. A takto by měl správný jídelníček vypadat.

Co je pro obě možnosti společné?

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv dietní formu, rozhodně byste měli dodržovat i pravidla, která souvisí se zakázanými potravinami. Každá redukční dieta totiž jasně zakazuje jídla tučná, jako různé uzeniny, nebo tučná masa sama o sobě. Stejně tak nejsou vhodné tučné mléčné výrobky. Zakázáno je též sladké, a to jak ve formě cukrovinek, tak i ve formě sladkých jídel, dezertů nebo zákusků. Poslední skupinou, které by měla být eliminována, jsou jídla smažená. A to jak hranolky, nebo různé chipsy, tak i jídla, která jsou připravována na vyšší vrstvě oleje. I to je totiž z hlediska kalorických hodnot špatná volba, kdy navíc dané pokrmy obsahují takzvané prázdné kalorie, kdy nezískáme absolutně žádné živiny, ale pouze se zasadíme o růst tukových zásob.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *