Detoxikační dieta

Pokud chceme držet dietu, je to hlavně z důvodu toho, že chceme zlepšit fungování našeho těla, chceme se zaměřit na lepší životní styl a také chceme být mnohem zdravější. A v tom všem nám rozhodně pomůže detoxikační dieta, která má jeden hlavní cíl§, a to vyčistit naše tělo. Spolu s tím ale dokážeme i to, že tělo začne mnohem lépe fungovat, zlepší se jeho metabolismus a vše tak povede k případným ztrátám našich přebytečných kilogramů. Pojďme se tedy podívat, jak na to a jakým způsobem škodlivé toxiny, volné radikály a jiné škodlivé látky z těla odplavit.

Délka detoxikace může být různá

Než začneme s konkrétními požadavky na to, jak byste se během detoxikace měli stravovat, je třeba říci to, že různých metod je hned několik. Každá poté počítá s jiným časovým horizontem. Dnes jsou oblíbené především ty krátkodobé metody, a to hlavně kvůli tomu, že tělo můžeme dokonale vyčistit za 2 – 5 dní. Taková detoxikační dieta je však mírně riziková v tom, že během této doby konzumujeme minimum pestré stravy a orientujeme se hlavně na ovoce a zeleninu. Proto jsou více doporučovány pozvolnější metody, které trvají například 1 – 2 týdny a zahrnují výraznější změnu jídelníčku, který však po celou dobu zůstává víceméně pestrý.

Co dieta přinese?

V první řadě vyčistí náš organismus. Vlivem prostředí, ve kterém žijeme, vlivem konzumace alkoholu a kouření cigaret, ale i vlivem konzumace nekvalitního jídla se v našem těle ukládají různé škodliviny a také toxiny. A právě proto je doslova nezbytné se jich co nejefektivněji zbavit. Tím, že tělo vyčistíme, nám budou nejenom mnohem lépe fungovat vnitřní orgány, ale také se budeme mnohem lépe cítit. Lepší zdravotní stav našeho těla se však projeví i navenek, a to například na kvalitě našich vlasů, nehtů nebo i pokožky.

Základem diety je ovoce a zelenina

Pokud tedy s touto konkrétní dietou začneme, je třeba si uvědomit, že jejím základem by mělo být hlavně ovoce a zelenina. To je ideální konzumovat alespoň první 2 dny, přičemž bychom tělu neměli dodávat nic jiného. Důležitý však je i dostatek tekutin, a to nejlépe běžné vody, nebo ovocných šťáv. Denně bychom měli vypít zhruba 3 – 4 litry, jelikož díky tomu snáze odplavíme vše, co v našem těle nemá co dělat.

Z hlediska volby ovoce a zeleniny je nejlepší volit takové, které má co nejvíce vitamínů, především potom vitamínu C. Právě tento vitamín je totiž skvělým přírodním antioxidantem. Ideální je tedy sáhnout po citrusových plodech, ale nic nezkazíme třeba ani ananasem, melounem, nebo jablkem či hruškou. Poslední dva jmenované druhy totiž dokážou velmi dobře vyčistit i naše střeva. Podobně je to i v případě švestek – ty bychom ale měli konzumovat hlavně se slupkou.

Jak často detoxikovat?

Mnoho lidí se také ptá na otázku, jak často by měla být detoxikační dieta aplikována. V tomto směru sice neplatí žádný pevně daný předpis, ale obecně se uvádí minimálně dvakrát do roka, a to na začátku podzimu a následně po zimě. Mnohem lepší je ale detoxikovat alespoň čtyřikrát ročně, před každým novým ročním obdobím.

Pozor na případné negativní účinky

V souvislosti s touto dietou je třeba zmínit i to, že na celkové vyčištění může v prvních dnech tělo reagovat poměrně podrážděně. Můžeme se cítit zesláblí, může se nám točit hlava, nebo můžeme pociťovat drobné nevolnosti. To souvisí právě s uvolňováním škodlivin z našeho těla. Důležité proto je, aby tuto dietu raději nedrželi děti, těhotné či kojící ženy nebo jiné rizikové skupiny. Pro ně je mnohem lepší volbou pozvolnější proces s dostatkem jídla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *