Tipy, jak srazit horečku a být zase brzy fit

teploměr

Vždy přijde v nevhodný čas a dokáže zhatit plány. Řeč je o horečce, která nás většinou vyřadí z běžného provozu a všechno tak musí jít chtě nechtě stranou. Jaké má podoby a kdy už je vhodné navštívit lékaře, vám prozradíme v tomto článku.

Horečka může mít hned několik typů

Taková horečka má hned několik typů. Jedním z nich je zvýšená teplota, při níž jsou typické hodnoty mezi 37-38 °C. O horečce pak můžeme hovořit v situaci, kdy hodnota přesáhne 38 °C. Právě při překročení této hodnoty nastává situace, kdy je ten správný čas na léky snižující horečku. Především je důležité podotknout, že se nejedná o nemoc, ale naopak jde o stav, který zvyšuje rychlost a sílu imunitní odpovědi organismu. Jde tedy o samoléčebný proces. Ten by však neměl trvat příliš dlouho. Častokrát doprovází nachlazení nebo infekční onemocnění. Většinou se ovšem jedná o velmi vysilující stav, a to z toho důvodu, že zároveň dochází ke změně rychlostí některých biochemických reakcí v těle.

První krok k rychlé rekonvalescenci

Přemýšlíte, jak se zbavit horečky a co v takovém stavu dělat? Ideálním řešením je odložit stranou všechny povinnosti a ulehnout do postele. Klidový režim by měl být samozřejmostí a prvním krokem k rychlému uzdravení. Zároveň je také velmi důležité dopřát tělu dostatek tekutin, protože v tomto stavu dochází k rychlé dehydrataci.

Tipy pro rychlejší uzdravení

Dalším tipem v případě, že se nechcete uchýlit k lékům, nebo když nezabírají, jsou studené až ledové zábaly. Ty je možné přikládat několikrát za sebou, a to na oblasti těla jako je trup, čelo nebo končetiny. Vhodná je i vlažná sprcha. Kromě toho pomáhá se vypotit, a i v tomto případě se zotavení neobejde bez dostatečného přísunu teplých nápojů a pobytu v posteli. Ideální je teplý čaj s citronem a medem.

Kdy už je vhodné navštívit lékaře

Kdy už je ten správný čas na návštěvu lékaře? Opatrní bychom měli být obzvláště u dětí, pro které může být dlouhotrvající vysoká horečka velkým nebezpečím s rizikem dehydratace. Obecně lze říci, že pokud teplota neklesá ani po 3 dnech režimových opatření, je na místě návštěva doktora. U dětí mladších 6 měsíců je pak návštěva pediatra nutná v případě horečky nad 39 °C, která trvá déle než 24 hodin, či pokud se nějakým výrazným způsobem mění chování dítěte, například není možné jej vzbudit, bezdůvodně křičí, má ztuhlou šíji, na těle se začínají objevovat krvavé skvrnky nebo má dítě ztížený dech či křeče. Na pozoru by se měli mít i lidé s onemocněním srdce či plic, kteří by návštěvu doktora také neměli odkládat.

Zdroj náhledového obrázku: Canva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *